Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Temmuz 2020
YORUM

Bulgaristan azınlık politikasındaki çatlak büyüyor

06 Ekim 2011

Ahmet ÇETİN
Bilindiği üzere Bulgaristan’da etnik gerilim söz konusudur. Öncelikle bu gerilimin çıkış noktasına bakalım. Olaylar şöyle cereyan ediyor: Romanların lideri ‘’Çar Kiro’’ lakaplı Kiril Raşkov bir trafik kazasında ölen Bulgar gencin ölümünden sorumlu tutuluyor. Bu olayın üzerine Romanların lideri tutuklanıyor. Filibe yakınlarındaki Türk ve Roman köyleri basılıyor. Camiler, Müslüman mezarları ve çeşmeler kundaklanıyor. Bu da yetmiyormuş gibi Bulgarlar Türkleri ve Romanları sabun yapalım, Türkler dışarı gibi söylemlerde bulunuyorlar. Türkler ve Romanlar aleyhinde çeşitli gösteriler düzenleniyor. Burada aklınıza şöyle bir soru eminim ki takılmıştır. Bu olayların çıkış noktası Romanlardan kaynaklanıyor, peki burada Türklerin ne günahı var, sorusu aklınıza gelmiyor değildir.

Bunu da daha öncelere atıflarda bulunarak değerlendirelim:
Sene 1984’tü zamanın Bulgaristan Hükümeti Başkanı Todor Jivkov, 20. asra utanç verecek bir politika izledi. Bu politikanın adı asimilasyon(assimilation) politikasıydı. Benim tabirimle asimilasyon politikası, bir devletin içindeki azınlıkların zorla ve güç kullanarak veyahut kültürel, dini,tarihsel ve din alanında birtakım yasaklar getirilerek, o azınlıkların milli benliklerinin unutturulup o ülkenin ırkına dönüştürülmek istenmesidir ve bu politikayı Bulgaristan izledi. Türklerin isimleri değiştirildi, Türkler çeşitli işkencelere tabi tutuldular, dini özgürlükleri yasaklandı, anadilde konuşmaları yasaklandı böyle daha birçok zulüm yapıldı. Ama Bulgaristan şunu unutmuştu: Irklar arası kin ve nefret tohumu ekmek bir kazanç değil çok büyük bir kayıptır. Bunun sonucunda da Bulgaristan bu politikayla sadece utanç kazandı ve uluslararası alanda saygınlık kaybetti. Kaybeden Türkler değil, çalışan halkın büyük bir çoğunluğunu kaybettiği için Bulgaristan oldu.

Günümüze dönersek yine Bulgaristan azınlıklara karşı politikasıyla yaptığı hatayı tekrarlamaktadır. Ama bu Bulgaristan için bir kazanç olmayacak yine itibar kaybı ve utanç teşkil edecektir. Eğer ki Bulgaristan zamanında önlem almaz ve bu çatışmaların büyümesine izin verirse dönüşü olmaz bir yola girecektir. Ülkede bir bütünlük sağlanamayacak ve bu etnik çatışmalar her zaman dönem dönem cereyan edecektir. Tut ki Bulgaristan 2007 yılında AB’ye girmiş bir ülkedir. Bütün ırklara karşı hoşgörülü olması gerekirken o tam tersine ırklar arası nefretin ateşini büyütmüştür. Tarih tekerrürden ibarettir diye bir söz vardır. Bulgaristan azınlık politikasına çeki düzen vermezse yine kaybetmeye mahkûm olacaktır.
Bizim temennimiz Bulgaristan devlet yetkililerinin gerekli önlemleri almaları ve bu çatışmanın büyümesinin engellemesidir. Soydaşlarımıza tavsiyem soğukkanlı olmaları ve hiçbir kışkırtma hareketine kanmamalarıdır. Her zaman doğru bildikleri yolda emin adımlarla geleceğe ışık tutarak yürümeleridir.

Ahmet Çetin
Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğrencisi

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 13 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:176 334
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 198
-Toplam Vaka Sayısı:7 252
-Aktif Vaka Sayısı:3 665
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:77
-Toplam Vefat Sayısı:268
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Hastanelerde Yatanlar:535
-Yoğun Bakımda Olanlar:33
-Toplam İyileşenler:3 319
-Son 24 Saat İyileşenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS