Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Temmuz 2020
YORUM

BAYRAMDIR ....

18 Eylül 2014

Mustafa BAYRAMALİ
Kurban Bayramı Müslümanların en büyük dini bayramıdır. Bu yılki bayram dört ekimde başlayacak ve dört gün devam edecek.

Bayramlarda büyüklerin elleri, küçüklerin gözleri öpülür, küskünler barışır. Yakın hısım akraba, birbirine önceden davet edildiği günde misafir olur, kesilen kurban etinden hazırlanmış zengin sofralar kurulur. Gülüşlü cümbüşlü sohbetler yapılır. Gönüller bayram eder. Hele de çocuklar, giydikleri cicili bicili kıyafetleriyle ortada dolaşıp, neşelere neşe katar. Bu arada mezarlıklar ziyaretleri de unutulamz. Bu düyadan göç edenlerimizin ruhlarına fatihalar okunur.

Demokrası yıllarında biz Bulgaristan Müsülümanları gönül rahatlığı ile dini vecibelerimizi yerine getirme ve bayramlarımızı yapma sevinci içindeyiz.

Eskiden gönüllere sinmiş olan o korku artık unutulmak üzere. Ne iyi! Bir de, ülkeler arasında sınırlar kalktı. Ecnebi ülkelerde oturan, çalışan akralabarın, arkadaş ve dostların buluşmalarına olanak sağlandı. Onlar memleketlerine rahatla dönüp dini bayramlarını kutlayabiliyor, çeşitli etkinliklere katılabiliyorlar.

Bulgaristan Müslümanları'nın oturduğu köy ve şehirlerde artk bayram havası esmeye başladı. Evlerde temizlik yapılıyor, kurbanlıklar pazarlanıyor, baklava ve diğer yemekler için malzeme tedarik ediliyor.

Yurdumuzda bunu sezen bazı çevreler bayram sevincine “sevinç” katma niyetine girmişler. Türkiye’den Bulgaristan’a gelecek misafirleri gidip Kapıtan Andreevo sınır kapısında karşılamaya niyetlenirlermiş sözde. Hayret! Alkışlanacak bir olay! Misafirperverlik gösterisi! Dünyada eşine nadir raslanan bir durum! Gelenlere “Hoşgeldiniz. Bayramınız mubarek olsun!”, diyerek eller öpülsün. Gıpta edilecek durum! Yalnız aralarından bazıları aşırılık yapıp da, yol kapamaya kalkışmasın. Bu hal yurdumuz Bulgaristan Cunhuriyetinin Avrupa'da ve dünyada hasiyetini düşürür. Çağdaş, uygar yirmibirinci asıra yakışmaz. Sınır kapısında gururla semalarda dalganan üç renkli bayrağımızı lekeler. Bilinmelidir ki, Bulgaristan yasalarını çiğneyen her fert cezalandırılır. Bu nedenle herkes oturup kalkacağı yeri bilmeli! Bulgaristan’ın adını kirletecek çirkin girişimlerden kaçınılmalıdır.

Gönül arzu eder ki, yüz kirletecek olaylar vuku bulup bayram neşemizi zedelemez, gönüllerimiz kırılmaz.


Av. Mustafa BAYRAMALİ

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 13 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:176 334
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 198
-Toplam Vaka Sayısı:7 252
-Aktif Vaka Sayısı:3 665
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:77
-Toplam Vefat Sayısı:268
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Hastanelerde Yatanlar:535
-Yoğun Bakımda Olanlar:33
-Toplam İyileşenler:3 319
-Son 24 Saat İyileşenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS