Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Temmuz 2020
YORUM

Onursal hemşerilerimiz

19 Kasım 2014

Durhan ALİ
Zamanında doludizgin bir hayat yaşanıyordu köylerde; köpeğiyle, kedisiyle. Akşamları köpek havlamaları yamaçlarda çınlıyordu. Komşu köyünkileri de cevap veriyordu onlara.

Birkaç yıldan beri köyler sürekli boşalmakta. Kimisi memleket değiştiriyor, kimileri şehirlere iniyor. Sahipleriyle beraber köpekler de şehirli oluyor bir türlü. Şehirli dedimse, başıboş sokak köpeği. Onlara “doğum evi” de gerekli değil. Bakmışsın hiç beklenmedik bir yerden 5-6 yavru çıkıveriyor karşına, bir de onları her pahasına müdafaa etmeye hazır anaları. Yavruların her biri şen şakrak, gürbüz kuyruk sallıyor.

Üremeleri bir başka. Hele de “aşk” yaşadıkları günlerde sürü halinde sokak sokak dolaşmaları olmasa. O dönemlerde kıskançlık meselesi olacak ki, insana saldırılıyor. Sokaklarda, apartman aralarındaki alanlarda oynayan çocuklar için tehlikeli oluyorlar. Unutulmamıştır ki, yakın geçmişte çok sayıda vatandaşlarımız köpek saldırısına uğradı ve uğramaya da devam ediyorlar. Saldırıların bazıları yara ve ölüm ile sonuçlanıyor. Örnekler istediğimiz kadar bol.

Kasaba sakinleri, hele de kenar semtlerde yaşayanlar her gece köpek “konserinin” tadına doyamıyor. Beşikte bebekler bile vakitli vakitsiz uyanıyor. Ve ondan sonra vay annelerin haline!
Bir gerçektir ki, sahipsiz sokak köpekleri günden güne artmaktadır. Aralarında çıplak, hasta derililer de görülmüyor değil hani!

Devlet kurumları bu küpeli “onursal hemşerilerimize” karşı önlemler alıyor sözde. Kısırlaştırma söz konusu, barınaklar bir başka. Alınan bu önlemler ne kadar olumlu sonuç veriyor bilemiyorum ama gören göz kılavuz istemez demiş atalarımız.

Bu başıboş dolaşan hayvanlara arka dayak çıkan Hayvan Koruma ve Hayvansever Dernekleri var. Onların bakışları önünde bir köpek sana saldırsa bile el kaldırıp korunamazsın. Çünkü onlara göre bir canlı varlığın (köpeğin) yaşama hakkını ihlal etmiş oluyorsun. Yaygara kopuyor yerden göklere kadar. Bunları ekranlardan izlerken kendi kendime soruyorum bazen; gösteri yapan bu hayvansever kişilerden kaçları evlerinde veya avlusunda, hiç de olmazsa bir sokak köpeğine sahip çıkıp bakıyor mu acaba? Baktıklarına hiç de inanasım gelmiyor.

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:167 790
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 686
-Toplam Vaka Sayısı:6 672
-Aktif Vaka Sayısı:3 181
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:330
-Toplam Vefat Sayısı:262
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Hastanelerde Yatanlar:525
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:3 229
-Son 24 Saat İyileşenler:63

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS