Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Temmuz 2020
YORUM

İçimizdeki Şiddete Savaş Açalım!

21 Eylül 2016

Resmiye MÜMÜN
Şiddet günümüzde adeta toplumu kemiren bir hastalık haline geldi. Şiddet hastalığına karşı yeni çareler aranırken bu illeti yenmek için kökünden sökmek gerekir.

Yakın tarihimize göz atacak olursak, komünist kültürüne sahip olan toplum için eski totaliter rejimden demokrasiye geçiş sürecinin hiç de kolay olmadığını anlayabiliriz. Demokrasinin temel ilkelerinden biri olan şahsi özgürlük yanlış bakış açısından kavrandığı için insanı büyük dalalete sevk ettiğini fark edebiliriz. Eski neslin ruhu bile duymadan genç nesil arasında son derece geniş boyutta yaygınlaşan şiddetin zemini böyle hazırlanır. Hal böyle iken bu problemin çözümü için her ne kadar çeşitli yol ve yöntemlere başvurulsa da, hala çözüm yolu bulunmuş değildir.

Demokrasinin en büyük düşmanı olan şiddetin her zaman, her yerde, herhangi bir şekilde kendini göstermesi mümkündür. Ancak bir ata sözünde olduğu gibi, “Zararın neresinden dönersen kardır”. Şiddet hastalığının demokrasi ve özgürlüğün yanlış yönlendirilmesinden ileri geldiğini anlamak zor değildir.

O zaman onun doğru yönlendirilmesi söz konusudur. Genç neslimiz demokrasi kültürüne sahip değilken onu nasıl yaşatsın ki ?! Zaten asıl problem eski neslin de bu kültürün yabancısı olmasından kaynaklanıyor. Bu temelden yola çıkarak, önce toplumun demokrasi kültürüne sahip olması için gayret sarf edilmelidir, daha sonra ise bu kültür en doğru şekilde genç nesle aktarılmalıdır. Gençlere demokrasinin temelini hiç de “istediğimi yaparım” ilkesinin oluşturmadığı anlatılmalıdır.

Bilhassa da bu son derece tehlikeli düşüncenin gerçekleştirilmesi halinde toplumun uğrayacağı zararların tek tek her bir çocuğa veya her bir bireye tane tane, ses yükseltmeden, saygıyı yitirmeden ve bıkmadan usanmadan anlatılması toplumsal bir görevdir. Fakat bundan önce her bireyin toplumsal görevi içindeki şiddete savaş açıp, onu yenmektir.

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 12 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:175 136
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 806
-Toplam Vaka Sayısı:7 175
-Aktif Vaka Sayısı:3 597
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:211
-Toplam Vefat Sayısı:267
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:532
-Yoğun Bakımda Olanlar:33
-Toplam İyileşenler:3 311
-Son 24 Saat İyileşenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS